wtorek, 23 grudnia 2014

Piękny uśmiech

Kto z nas nie marzy o pięknym uśmiechu? Uśmiechnięty człowiek wydaje się sympatyczniejszy i bardziej atrakcyjny dlatego warto się uśmiechać. A co jeśli nasze zęby nie są idealne i ich wygląd powoduje że mamy ochotę zakryć dłonią usta ? Nierówne jedynki czy szpara między nimi, wyszczerbione zęby, trwałe przebarwienia... masz z tym problem? Przeczytaj :)


Jeśli kształt i wygląd Twoich zębów, zwłaszcza przednich spędza Ci sen z powiek, warto coś z tym zrobić. W dzisiejszych czasach zakres usług stomatologii estetycznej  jest tak szeroki że każdy znajdzie coś dla siebie. Jako osoba która przez wiele lat pracowała w gabinecie stomatologicznym a przypadki estetyczne miała w małym palcu, postanowiłam przybliżyć dzisiaj na blogu temat licówek porcelanowych.

W przypadku jakichkolwiek uwag dotyczących zębów lekarz może zaproponować kilka rozwiązań i dopasować indywidualnie do pacjenta najlepsze z nich. Wypełnienia kompozytem są stosowane również w stomatologii estetycznej, jednak pacjenci narzekający na kształt swoich zębów wolą bardziej trwałe wyjścia. Kompozyt to materiał który nie wystarczy na lata. Z kolei korony czy mosty są dość inwazyjnym sposobem na poprawę wyglądu zębów i zalecane są raczej w przypadkach utraty czy złamania zęba. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę jeśli nasze zęby odbiegają wizualnie od ideału? Odpowiedzią na to są licówki porcelanowe. Cóż to takiego? To cienkie płatki porcelany które stomatolog przykleja na przednią powierzchnię zębów, w ten sposób korygując niedoskonałości. 
Czy licówki zakłada się na wszystkie zęby? Oczywiście można, ale zwykle są one nakładane na zęby przednie. 
Przy pomocy licówek porcelanowych można skorygować kształt zęba, rozjaśnić go czy nadać inną barwę. można też wizualnie go wyprostować jeśli nie jest równy. Są one proponowane w przypadku przebarwień, zmiany kształtu (wydłużenie, poszerzenie, likwidacja diastemy) czy jako uzupełnienie ukruszonego zęba (są trwalsze niż wypełnienie kompozytowe). Jeśli zęby są bardzo zniszczone abo pacjent cierpi na bruksizm (zgrzytanie zębów) nie stosuje się raczej licówek tylko korony zębowe gdyż w przypadku parafuncji zgryzowych istnieje ryzyko odklejenia czy uszkodzenia licówki.

Jak wygląda cały proces? Pierwszym etapem jest (oprócz oczywistego wyleczenia i oczyszczenia zębów) oszlifowanie zębów i pobranie wycisków. Licówki przytwierdza się do przedniej powierzchni zęba przy pomocy specjalnego kleju. Jeśli są dobrze wykonane i przyklejone, nie można ich odróżnić od prawdziwych zębów.
Trwałość licówek przy odpowiedniej higienie i dbaniu o nie to nawet kilkanaście lat. Porcelana to trwały i twardy materiał, odporny na przebarwienia. Jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powoduje uczuleń.


Pozdrawiam, Aga

12 komentarzy:

 1. Świetnie, że poruszyłaś ten temat! Słyszałam kilkakrotnie o tym, że celebryci mają nakładane licówki, ale co to jest, "czym to się je" nigdy nie wiedziałam :) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się w takim razie że nieco przybliżyłam ten temat:)

   Usuń
 2. ja chciałam ostatnio zrobic licówkę na moja krzywą jedynkę ale moja stomatolog powiedziała że to nie jest wyjście - trzeba zrobic aparat - więc dojrzewam do tego tematu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko Aguś pamiętaj ze najlepsze efekty w przypadku aparatu daje zbliżenie go w młodszym wieku by efekty były wymierne

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy temat!
  Niestety mamy ogromny problem z zębami. Pewnie każdy chciałby mieć piękny uśmiech i zdrowe zęby, natomiast większości nie stać na leczenie się prywatnie, a omówmy się - zakres świadczeń finansowanych przez NFZ w stomatologii jest nieco ubogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, NFZ za dużo nie gwarantuje, zwłaszcza w kwestiach estetycznych:/

   Usuń
 4. Ciekawy post, ja na szczęście jestem zadowolona z moich zębów. Zastanawiam się tylko nad jakimś wybielaniem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybielanie dużo daje, nawet krzywe zęby wyglądają zdecydowanie lepiej

   Usuń
 5. Ja od kilku lat posiłkuję się kompozytem na jedynkach i dwójkach. Zapadła już też decyzja o założeniu aparatu, czekam też na pierwszą wizytę u ortodonty. Wizja odległego terminu na rezonans trochę opóźni jego założenie, jednak mimo to wolę nie rezygnować z wizyty i przygotowywać się do aparatu.
  Wszystko to niestety koszty, jednak trochę wyrzeczeń jeszcze nikogo nie zabiło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki by się dało a efekt był świetny

   Usuń
 6. ja najpierw będę zakładała sobie aparat, a dopiero później, jeśli nadal nie będę zadowolona pomyślę o licówkach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aparat najlepiej działa w młodszym wieku niestety:/sama myślałam o aparacie na dół

   Usuń

Nie zostawiaj komentarzy w stylu "zapraszam do mnie", linków do bloga etc. Mój blog to nie miejsce na czyjąś reklamę.
Dziękuję :)