sobota, 10 listopada 2012

Ogólnopolska organizacja Kwiat Kobiecości

Ogólnopolska Organizacja na rzecz walki z rakiem szyjki macicy jest inicjatywą kobiet, które przeżyły koszmar tej choroby.

Postanowiłyśmy powołać ją do życia, bo statystyki zachorowań na RSM w Polsce są przerażające. Na własnej skórze odczułyśmy czego potrzebuje kobieta, która dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Teraz chcemy stworzyć organizację, która będzie towarzyszyła kobietom.


 
"Pozytywnym skutkiem ubocznym naszej choroby jest powstanie tej Organizacji"  
 Ida Karpińska 

 Co oznacza symbol Kwiat Kobiecości?
Jak można tłumaczyć to najprościej?
Jest to kwiat, który rośnie na całym świecie i w każdej kobiecie go znajdziecie
Ma kolor biały, żółty, czarny i czerwony i tylko dla kobiety jest stworzony
Jaki to kwiat? Jaka nazwę nosi?
Każda kobieta to wie, bo rośnie wewnątrz jej ciała dlatego jest taka wspaniała
Jaki ma kolor? Jakie ma płatki?
Jest piękny, bo jest symbolem przyszłej matki
Jest on piękny i wspaniały i jest symbolem kobiecej chwały.
Wielu kobietom Go odebrano, nie jedna kobieta go utraciła,
Ale jest w nich wielka siła, aby inny kwiat wyhodować i dzięki sobie normalnie funkcjonować.
Katarzyna Niemira-Kropidłowska
 
Ogólnopolska Organizacja na rzecz walki z rakiem szyjki macicy (RSM) jest inicjatywą kobiet, które stoczyły walkę z tą chorobą i wygrały. Nasz sukces oraz nasze przeżycia mogą pomóc Tobie lub bliskim Ci kobietom.
Naszą misją jest pomoc każdej kobiecie, która zmaga się z RSM oraz tym, które mogą być nim zagrożone. Stawiamy na profilaktykę, edukację, dostęp do informacji i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia. Będziemy dążyć do tego by jak najwięcej mówiło się i pisało o zagrożeniach związanych z RSM. Najwyższy czas by zacząć działać razem!
Towarzyszy nam wielu ludzi zaangażowanych w nagłośnienie tego poważnego problemu oraz wiele instytucji, które wspierają nasze działania. Zainteresowanie naszym Ogólnopolska Organizacją Kwiat kobiecości ciągle rośnie. Zgłaszają się do nas kobiety, które chcą pomagać – prawniczki, nauczycielki, przedstawicielki wolnych zawodów, kobiety biznesu, którym nieobce są ból oraz cierpienie, które mają w sobie siłę, ciepło, wsparcie oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym.
Bardzo mało kobiet wie, że w blisko 100% za raka szyjki macicy odpowiedzialny jest wirus o nazwie HPV, a nie, jak większość uważa – uwarunkowania genetyczne. RSM to choroba, której można uniknąć, można z nią walczyć, a co najważniejsze – można z nią wygrać. Chcemy by kobiety zaczęły dbać o siebie, chcemy by zrozumiały, że badania cytologiczne mogą uratować im życie.

Cytologia
Niewiele można wskazać badań diagnostycznych o tak znacznej wartości profilaktycznej jak badanie cytologiczne. Mimo prowadzonych w ostatnim okresie intensywnych działań w celu opracowania kompleksowej szczepionki zapobiegającej infekcjom wirusem HPV, wciąż pozostaje najskuteczniejszą metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy. Stało się to możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu w latach 80-tych XX wieku, opracowanej przez  firmę ROVERS, innowacyjnej techniki pobierania wymazu cytologicznego  metodą „szczoteczkową”.
Wykonana ze specjalnego materiału i posiadająca odpowiednią formę szczoteczka cytologiczna dopasowuje się tak idealnie do kształtu szyjki macicy, że pozwala na pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Wadą poprzednich rozwiązań było znaczne ryzyko „ominięcia” zakażonych obszarów, a co za tym idzie niewykrycie istniejących zmian nowotworowych. Dodatkowo odpowiednia budowa poszczególnych elementów szczoteczki pozwoliła na przeniesienie na szkiełko komórek dobrze nadających się do oceny, nie zniszczonych podczas procesu pobierania. 

Dodatkowo należy wskazać na sprawę nie mniej istotną, jaką jest komfort badania, jaki odczuwa pacjentka. Wcześniej stosowane patyczki z nawiniętą watą, czy drewniane twarde szpatułki mogły powodować ból. Prawidłowo przeprowadzone badanie cytologiczne przy użyciu elastycznej szczoteczki powinno zostać wykonane jednym ruchem i być bezbolesne. Ten ostatni argument może się okazać szczególnie ważny dla kobiet, które obawiają się badania.


Nie powinny one jednak zapominać, że rak szyjki macicy odpowiednio wcześnie wykryty jest wyleczalny w 100%, a więc bezwzględnie warto poddać się badaniu.
źródło kwiatkobiecosci.pl
  
 

5 komentarzy:

 1. Kiedy idziemy do lekarza, czy mamy wpływ na wybór metody wykonania cytologii? Od czego to zależy?

  OdpowiedzUsuń
 2. od lekarza? Do tej pory nigdy nie dawano mi wyboru, jednak zawsze można zapytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie także nikt nigdy nie pytał... Ale teraz mogę się domyślić czemu u jednego lekarza boli a u innego wcale.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie zwracałam uwagi na to, czym lekarz pobiera materiał do badania... Akurat muszę się umówić do lekarza i zwrócę na to uwagę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jak miałam badanie u prywatnego ginekologa to przyrząd miałam przynieść sama, i dostałam go w przychodni rodzinnej do której chodzę. Była to długi patyczek z watą. Pobranie materiału nic mnie nie bolało. Ale dobrze wiedzieć o tej szczoteczce, może można sobie ją kupić w aptece:)To bym sobie zakupiła i zrobiła badanie, bo już najwyższa pora na mnie. (Bo do roku po porodzie powinno się wykonać cytologię, muszę się w końcu wybrać , bo już niecałe 2 miesiace mi zostały.)

  OdpowiedzUsuń

Nie zostawiaj komentarzy w stylu "zapraszam do mnie", linków do bloga etc. Mój blog to nie miejsce na czyjąś reklamę.
Dziękuję :)